نکات اساسی برای مدیریت بحران

نکات اساسی برای مدیریت بحران

نکات اساسی برای مدیریت بحران


نکات اساسی برای مدیریت بحرانReviewed by حسین تیموری on Apr 19Rating: 5.0
بحران پیشامدی است که به صورت ناگهانی اتفاق می افتد ، و باعث به وجود آمدن شرایطی می شود که برای برطرف کردن آن می بایست اقدام اساسی صورت پذیرد. مجموعه این اقدامات به وسیله مدیریت بحران مشخص می شود. مدیریت بحران مجموعه فعالیت هایی که یک سازمان در چالش با بحران انجام می دهد و هدف آن کاهش روند، کنترل و رفع بحران می باشد. مدیریت بحران علمی کاربردی است، که به وسیله مشاهده بحران ها و تجزیه تحلیل آن سعی در پیشگیری بحران و در صورت بروز کاهش خسارات بحران دارد.

بحران شناسی بخش مهمی از فرایند مدیریت بحران را تشکیل می‌دهد. شناخت هر چه دقیق تر بحران، به کنترل و هدایت هرچه موثرتر آن کمک کرده و مدیران بحران می‌توانند با تفکیک تفصیلی مسئله پیش رو، آن را مدیریت پذیر گردانند. امروزه عمده ترین نقاط ضعف مدیریت بحران عدم هماهنگی و همکاری سازمانها، نبود ضوابط جامع، نبود قوانین و مقررات و محدودیت منابع مالی می باشد. از سوی دیگر تجارب مفید، داشتن روحیه نوع دوستی و مشارک خوب مردم جامعه از نقاط قوت مدیریت بحران می باشد. برای داشتن مدیریت بحران موفق باید تهدیدات و فرصت ها را به خوبی شناخت. و خود را برای مقابله از تهدیدات و استفاده از فرصت ها آماده نمود. مدیر بحران باید تفکر استراتژیک را یاد بگیرد تا در مدت زمان اندک به آشفتگی های ذهنی خود نظم ببخشد.
به این طریق می تواند تصمیمات حیاتی را اتخاذ کند. مدیر بحران باید مهارتهای لازم جهت ریسک کردن را داشته باشد، در واقع باید با مدیریت ریسک آشنایی کامل داشته باشد تا بتواند ارزیابی ریسک انجام داده و سازمان را از بحران نجات دهد.

 

از جمله وظایف مدیریت بحران

 

  • آمادگی کامل در قبال پیشامدها
  • تهیه بانک اطلاعاتی روزآمد
  • تفکیک وظایف واحدهای امداد رسانی در زمان بحران
  • شناسایی انواع بحران، ارزیابی ریسک و اولویت بندی آنها
  • تعیین ارتباطات بحرانی
  • تشکیل گروه مدیریت بحران و تهیه برنامه مدیریت بحران
  • پیش بینی و پیشگیری از بحران
  • تعیین روش های سالم سازی
  • برنامه ریزی برای استفاده بهینه از منابع

 


 

مدیر بحران باید به تمام تاکتیک های مقابله با بحران آشنایی کامل داشته باشد و در هر موقعیت بحرانی تاکتیک خاصی را اتخاذ نماید.باید بدانیم برای مقابله با بحران تاکتیک کلی وجود ندارد شاید راهکاری که ما برای سازمانی اتخاذ می نماییم برای سازمانی دیگر عملی نباشد. بنابراین می بایست هر سازمانی را از زوایای مختلف ارزیابی کرده و در صورت نیاز برای حل مشکل سازمان ایده های نو ارائه دهیم.
امیدواریم با مطالعه این مقاله گامی در جهت رشد و ارتقای سطح آگاهی شما برداشته باشیم 
 

 
 

پنجشنبه 7 شهريور 1398

تعداد بازدید : 411 بازدید
7/16/2019 3:25:52 PM7/16/2019 3:26:38 PM